Stiinta – Cehovschi Medvedi 31-34, 22.08

Stiinta - Lokomotiv Varna 28-32, 09.08

Stiinta - HCM Bistrita 39-32, 08.08

Stiinta – Univ. Suceava 75-63, 02.08

In grafic

Cupa Harghitei, organizata de HC Odorhei (29-30 ianuarie), a fost ultima repetitie mare a "studentilor" inainte de reluarea campionatului.

Stiinta Municipal Dedeman a pierdut primul meci, cu HC Odorhei (34-37), dupa un joc in care gazdele au condus tot timpul.

A urmat intâlnirea cu Steaua, campioana en-titre. "A fost un meci cu doua reprize total diferite", a povestit antrenorul Gabriel Armanu. In prima parte, "ros-albastrii" au condus chiar si cu 7 goluri (14-7), pentru ca "studentii" sa reduca din diferenta pâna la pauza: 17-15. "In repriza a doua ne-am aparat mult mai bine si am marcat pe contraatac si faza a II-a", a mai spus antrenorul Stiintei. Echipa bacauana a preluat conducerea din minutul 50 si s-a impus cu 35-33.

In ultimul joc din acest turneu de verificare, Stiinta Municipal Dedeman a invins echipa maghiara DKSE Debreten: 34-28 (20-13). "A fost un joc caracteristic noua, cu o aparare foarte buna si contraatacuri rapide. Am crescut de la meci la meci in aceasta perioada de pregatire si pot spune ca suntem la nivelul pe care mi l-am dorit", a concluzionat Gabriel Armanu.

Stiinta Municipal Dedeman a terminat turneul de la Odorhei pe pozitia a II-a. Shota Tevzadze a fost desemnat cel mai bun goal-keeper de la Cupa Harghitei.