Challenge Cup
Stiinta MD - Sporting Lisabona 28-23 (16-13)

stiinta-md-sporting-lisabona-28-23-aA doua campanie europeana consecutiva a Stiintei Municipal Dedeman s-a incheiat in sferturile de finala ale Cupei Challenge. Invinsa in tur cu 30-24, `n deplasare la Sporting Lisabona, echipa bacauana a ratat la un singur gol calificarea in semifinale.

Handbalistii bacauani au controlat prima repriza si au condus cu 12-7 ('18), insa portughezii au reusit sa reduca din diferenta: 14-13. In partea secunda, "studentii" au luat de doua ori un avans de sapte goluri: 22-15 ('39), 26-19 ('49).

Citeste mai mult...

Retur pentru istorie

s.m.d.bStiinta Municipal Dedeman are de remontat o infrangere cu 30-24, suferita pe terenul "leilor" de la Sporting Lisabona, pentru a se califica in premiera in semifinalele Cupei Challenge. In Sambata Mare, handbalistii bacauani vor incerca sa anuleze dezavantajul din tur si sa faca pasul spre careul international de asi. In sezonul precedent, "studentii" au fost foarte aproape sa intoarca o diferenta de 10 goluri (invinsi cu 38-28 in deplasare de elvetienii de la Bern Muri, bacauanii s-au impus pe teren propriu cu 37-28).

Sporting Lisabona - Stiinta MD 30-24 (15-13)

sigla-portugaliaIn prima mansa din sferturile Cupei Challenge, Stiinta Municipal Dedeman a pierdut `n deplasare la o diferenta de 6 goluri. Prima repriza din Portugalia s-a desfasurat sub semnul echilibrului, cu un plus de partea handbalistilor bacauani. Finalul le-a apartinut insa gazdelor, care au reusit pentru prima data sa se distanteze la doua goluri (15-13) dupa un contraatac finalizat inainte de pauza de Pedro Solha (golgheterul meciului, cu 12 reusite).

Sporting Portugal, adversarul din sferturi!

portugalStiinta Municipal Dedeman va intalni echipa Sporting Club Portugal in sferturile de finala ale Cupei Challenge. Handbalistii bacauani vor sustine primul meci in deplasare, pe 27-28 martie, returul urmand sa se desfasoare in Bacau pe 3-4 aprilie.

Rezultatele tragerii la sorti de la Viena sunt urmatoarele:

- RS Slovan (Slovenia) - CSU Suceava

- MMTS Kwidzyn (Polonia) - Xico Andebol (Portugalia

- Sporting Club Portugal - Stiinta Municipal Dedeman Bacau

- Stord Handball (Norvegia) - Bologna United (Italia)

Rezumat video si foto de la Zaporoje
hc_motor-zntu-zas_zaporoje-stiinta_mun_dedeman_bacau_26-29_285Site-ul oficial al Stiintei Municipal Dedeman va pune la dispozitie un rezumat video de la Zaporoje, din meciul pe care handbalistii bacauani l-au castigat cu 29-26 in returul cu HC "Motor-ZNTU-ZAS", din optimile Cupei Challenge. Totodata, va invitam sa accesati galeria foto pentru un grupaj de aproximativ 300 de fotografii realizate in Ucraina.

In cazul in care utilizati imaginile de la Zaporoje, va rugam sa mentionati sursa acestora: stiintahandbal.ro.

HC "Motor-ZNTU-ZAS" Motoroje - Stiinta Municipal Dedeman Bacau 26-29 (13-17)

Calificati in sferturi

dsc_1829Invingatori in prima mansa cu 33-20, handbalistii bacauani si-au adjudecat si returul cu HC "Motor-ZNTU-ZAS" Motoroje, contand pentru optimile Cupei Challenge. Astfel, Stiinta Municipal Dedeman si-a asigurat calificarea in sferturile de finala, egaland performanta inregistrata in sezonul precedent.