Stiinta Municipal Dedeman - Energia Lignitul Pandurii Tg Jiu 29-30 (13-13)

Etapa a XVI-a (10 februarie 2010)

Prima infrangere din retur si primul insucces suferit pe teren propriu in aceasta editie de campionat. Stiinta Municipal Dedeman a cedat la limita in compania unei contracandidate la un loc de cupa europeana. Primele 30 de minute s-au incheiat la egalitate, 13-13, dupa ce ambele echipe au trecut rand pe rand la conducere: 3-2 ('7), 3-4 ('10), 7-5 ('16), 8-7 ('18), 8-9 ('20), 10-9 ('22), 10-12 ('24), 11-13 ('26).

In debutul reprizei secunde, oaspetii s-au distantat la patru goluri: 14-18 ('35) si 17-21 ('42), "studentii" reusind sa egaleze la 21 si sa treaca in avantaj prin Moskalenko: 24-23 ('49). Echipa pregatita de selectionerul Vasile Stanga a revenit insa in joc si nu a mai cedat initiativa pana la final: 29-30 (la fel ca in tur). In ultimele cinci minute, Stiinta Municipal Dedeman a ratat doua aruncari de la 7 m (una din ele prin Sandu Iacob, la ultima faza a meciului).

Stiinta Municipal Dedeman: Tevzadze - Moskalenko (9), Bondar (6), Iacob (6), Gurkovskiy (6), Onyejekwe (2), Ghita, Iancu, Paunica, Prachar. Antrenori: Otto Heel, Gabriel Armanu.